2016/07/22

A Solti-szigeten #13 Kisvirágú nebáncsvirág

Kisvirágú nebáncsvirág (Impatiens parviflora)

Felálló szárú, közepes termetű egyéves növény. A nebáncsvirágfélék családjának hazánkban csak egy őshonos faja van: az erdei nebáncsvirág. A kisvirágú nebáncsvirág Közép-Ázsiában őshonos, de Európa szinte minden országában megtalálható, behurcolt (adventív) növény, botanikus kertekből, parkokból, temetőkből vadult ki és honosodott meg. Magyarországon az 1890-es évekből származik első leírása.

A levelek tojásdadok, hegyes csúcsúak, lekerekített vagy ék vállúak, fűrészes szélűek, az alapnál épek.

A virágok fürtben nyílnak, a végálló fürt 4-15 virágú.

A halványsárga szirmok összehajlók, ...

... a rövid sarkantyú egyenes, a virágok 1 cm hosszúak.

Májustól szeptemberig virágzik.

Gyors terjedését segíti, hogy érett toktermése a legkisebb érintésre is szétrobban (nebáncsvirág, nenyúljhozzám), és a benne levő rugószerű rész messzire lövi a magokat.

Az árnyas, üde lomberdőkben, liget- és ártéri erdőkben a kisvirágú nebáncsvirág fél-egy méteres magasságú összefüggő szőnyeget is alkothat.

A nebáncsvirágos erdőkben szemlátomást megváltozik az élővilág. A többszintes levélzet erősen megnöveli a párologtatást, a talaj felső szintjében levő víz így hamarabb elfogy. Árnyalásával gátolja a fényigényes fajok csírázását, vagy éppen a kora tavaszi őshonos fajok termésérlelését. A kisvirágú nebáncsvirág jó példa arra, hogy a tájidegen fajok mennyire képesek megváltoztatni az őshonos ökoszisztémát. Fontos tanulság, hogy ne ültessünk akármit a kertekbe, parkokba; az erdőkbe pedig végképp ne telepítsünk kerti dísznövényeket!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése